Rubriky
volby 2022

Dopadne to jako vždycky?

Už podruhé jsme se volebním vítězstvím přesvědčili, že obyvatelé centrální městské části chtějí změnu. Ve 27členném zastupitelstvu jsme získali sedm zastupitelských mandátů a z této pozice jsme se pustili do povolebních vyjednávání. Přirozeně jsme začali naslouchat uskupením, která před volbami deklarovala stejné cíle: očistit Prahu 1 od šíbrů, nefungujících politik a všudypřítomné letargie.

Od sobotní noci jsme zasedli několikrát k jednacímu stolu s Piráty, „obrozenou“ TOP 09 a Rezidenty 1. Předložili jsme férové požadavky, které byly naprosto v souladu s naším volebním výsledkem a standardní politickou kulturou. Slyšeli jsme požadavky ostatních a nabídli očekávatelné ústupky, tedy radu městské části stabilní a takovou, ve které by se nikdo v závislosti na svém volebním výsledku nemusel cítit slabý nebo dokonce ošizený.

TOP 09 však nyní po jednání své regionální organizace deklarovala, že se rozhodují pro odlišnou, než vyjednávači neformálně preferovanou variantu: koalici s ODS, ANO a Piráty. Důvodem má být, že si Rezidenti 1 údajně nepřejí spolupráci s Prahou 1 Sobě.

My však nesouhlasíme s takovým popisem událostí, že by Rezidenti 1 práskli dveřmi, a že s nimi nemůžeme najít společnou řeč. Nepovažujeme to za správné a stabilní řešení pro Prahu 1. Obáváme se, že znovu, tak jako na začátku roku 2020, spíše zabředáme do dlouho známého lokálního močálu parciálních zájmů, nerespektování vůle voličů a voliček, kteří se vyslovili pro změnu, a stagnace.

Nepovažujeme v tuto chvíli situaci za definitivní a vyzýváme Piráty, TOP 09 a Rezidenty 1, aby znovu zasedli k jednacímu stolu. Místní ODS a ti, kteří dlouhodobě udržují vládu starých pořádků, nemohou být zárukou lepšího života na Praze 1.

Shoda je možná.

Změna je možná.