Rubriky
Centrum Prahy MČ Prahy 1

Za starou Prahu bez „sdílených“ elektrokoloběžek

Zastupitelé Prahy 1 Sobě a Zelených předložili minulý týden návrh, aby zastupitelstvo městské části ve středu 13. září jednalo o úplném vyloučení sdílených elektrokoloběžek z historického centra Prahy. Přijďte se podívat, jak Vaši oblíbení politici mluví a hlasují! Jako občané Prahy 1 máte právo také říci svůj názor a vystoupit v rozpravě.

Ministerstvo vnitra otočilo minulý měsíc výklad současných zákonů a označilo soustavné umísťování elektrokoloběžek k pronájmu na ulice za „zvláštní užívání veřejného prostranství”, které obec může a má ve veřejném zájmu omezit a zpoplatnit jako každý jiný komerční zábor. Jinými slovy, Praha může udělat s elektrokoloběžkami totéž, co udělala Paříž. Měkká memoranda s provozovateli nestačí. Elektrokoloběžky do uliček s kočičími hlavami nepatří, za zábavu turistů platí místní nepohodlím a stresem z ohrožení na chodníku. 

Praha 1 sice není vlastníkem ulic, ale může jednoznačně požádat hlavní město, aby bez dalšího z památkové rezervace pronájmy elektrokoloběžek vyloučilo. A hlavně může symbolicky ihned ze svých pozemků (parkové cesty apod.) odložené elektrokoloběžky vyhnat. Je správné to udělat i proto, aby se mohla bez konfliktů rozvíjet rozumná moderní mikromobilita pro místní občany, zejména sdílená kola.

Nepotřebujeme chystat referendum na příští rok a věc dále odkládat. Názor většiny bydlících občanů je docela zřejmý.