Životu na Jedničce se musí vrátit důstojnost

  • Na účtech MČ leží 3,3 miliardy korun, pokuty za parkování se promlčují, předzahrádky stojí načerno a staré nájemní smlouvy za podhodnocené ceny pokračují. V ulicích přitom výsledky nevidíme, neboť současné vedení městské části není dostatečně kompetentní k dotažení existujících projektů. Prosadíme, že se na záměrech městské části bude od počátku důsledně podílet veřejnost. Rovněž budeme každý rok investovat do zkrášlování ulic a náměstí s místními, zejména tam, kde lidé skutečně žijí.

  • Zastavíme odliv rodin z centra. Praha 1 přichází o mladé, rodiny a často i seniory, kteří tu prožili dlouhé desítky let. Opravíme bytový fond městské části a nabídneme ho mladým rodinám a klíčovým profesím. Podpoříme kapacity jeslí a komunitních mateřských center dostupných v místě bydliště.

  • Důstojný život v centru znamená především klidný spánek. Posílíme přítomnost městské policie v ulicích a každý přestupek budeme systematicky evidovat a vymáhat. Podniky, které opakovaně porušují noční klid, přijdou o nájem v prostorách MČ.

  • Airbnb pod kontrolou. Ukončíme krátkodobé ubytování v bytech ve správě MČ. Budeme důsledně tlačit na magistrát a stát, aby přišla regulace s účinnými nástroji – omezením počtu bytů pro krátkodobý pronájem, vyššími poplatky a vymahatelnými sankcemi pro majitele, kteří pravidla obcházejí.

  • Automobilový tranzit okolo Karlova mostu musí konečně skončit. Malá Strana ani Staré Město nejsou průjezdní koridor. Zavedeme systém harmonizující / regulující vjezd aut na dopravní obsluhu a rezidenty – po vzoru italských ZTL zón. Omezíme rovněž hlučný noční tranzit v klíčových ulicích jako Dlouhá. Nezapomínáme ani na parkování: Ulice nemají být parkoviště pro nerezidenty. Vrátíme je lidem, kteří tu bydlí.

Výsledky máme – ale Jednička má na víc!

Václavské náměstí je díky Praze sobě opravené. Na účtech Prahy 1 leží přes tři miliardy korun. Opravy Kampy, Palachova či Malostranského náměstí ale zůstávají u slibů. My budeme každý rok investovat do zkrášlování ulic a náměstí. Ne turistických bulvárů, ale tam, kde lidé skutečně žijí.

Díky nám zmizely obří restaurační zahrádky z Malého náměstí a Karlovy ulice. Zmizely i pivní kola nebo jiné cetky. Chceme Prahu 1 jako důstojný domov. Dohlédneme na vymáhání nočního klidu, ukončíme turistické provozovny v městském majetku a zkultivujeme reklamu.

Zařídili jsme širší ostrůvky MHD na Staroměstské, Malostranské nebo u Hlavního nádraží a nové přechody pro chodce u Malostranské besedy, Národního muzea nebo školky Hellichova. Tak chceme pokračovat ve vedení radnice. Nezapomínáme ani na parkování: Ulice nemají být parkoviště a tranzit pro nerezidenty. Vrátíme je lidem, kteří tu bydlí.

Zachránili jsme javor na Smetanově nábřeží před kácením a iniciujeme opravy děr v chodnících napříč Prahou 1. Cit pro detail neztratíme ani ve vedení radnice. Budeme do ulic sázet stromy a další zeleň, důsledně zajistíme úklid. Otevřeme Loretánskou zahradu veřejnosti a prodloužíme otevírací doby parků a dětských hřišť.

Jednička má totiž opravdu na víc!