PRAHA 1 SOBĚ A ZELENÍ – Radnice otevřená občanům

Ve vedení Prahy 1 jsme dokázali, že radnice patří lidem. V září 2022 jsme u voleb usilovali, aby radnice hájila zájmy lidí žijících v Praze 1 před rozpínavými zájmy turistického průmyslu, developerů a kamarádů starého vedení radnice. Po volbách, které jsme vyhráli, však pokračujeme i nadále v opoziční práci.

Po letech stagnace a skandálů trestně stíhaného starosty Lomeckého z TOP09 se nám v roce 2018 podařilo vyhrát volby a sestavit koalici změny na radnici Prahy 1. Najednou bylo vidět pod pokličku hrnce plného různých nepravostí a šlendriánu. Rychle jsme spěchali látat chodníky, pohnout s úklidem města, vyhnat pivní kola a obří pandy, sázet stromy a opravdu mluvit s občany. Chapadla developerů a turistického průmyslu byla však silnější a většinou jediného hlasu zařídila v lednu 2019 na radnici převrat s cílem vrátit staré nepořádky a klid na kšefty. Ve zbytku volebního období se nám přesto podařilo překazit řadu faulů, jako bylo rozprodávání bytů pod cenou, kácení staletého javoru na Smetanově nábřeží, milionové dárky pro paní Tykačovou, prodej pozemků pod Maršmelounem kontroverznímu miliardáři nebo povolení čtyřpatrové skleněné kostky před bývalým hotelem InterContinental. 

Ani po volbách v roce 2022 jsme pak nedostali příležitost pracovat účinně a dlouhodobě na zlepšování životního prostředí v naší městské části z pozice koaliční většiny: naši přirození partneři se k nám otočili zády a navzdory veřejným deklaracím sestavili koalici s těmi, proti kterým se před volbami vymazovali. Vrátit tak Prahu 1 sobě ještě chvíli potrvá.

Stáhněte si v PDF naši mapku toho, co jsme v centru již zlepšili a co ještě chceme udělat!

Náš dlouhodobý program: Co chceme pro Prahu 1

Centrum Prahy má na víc!

Když má Praha 1 tak ohromné rozpočtové prostředky, proč to není ve Vaší ulici vidět?

Naše městská část nevzkvétá. Náměstí v mnohých venkovských městech dnes vypadají lépe než prostranství v historickém jádru Prahy. Obyvatelé naší městské části navíc trpí nadměrnou zátěží z masového turismu. Jako určitou kompenzaci si zaslouží žít v krásném, udržovaném a čistém prostředí, kde nebudou muset přeskakovat koloběžky na chodnících. Nejen peníze Prahy 1, ale také peníze hlavního města je třeba efektivně vynakládat tak, aby centrum bylo skutečnou výkladní skříní města a celé republiky. PRAHA 1 SOBĚ už prokázala, že ve spolupráci s magistrátem dokáže vyřešit nejeden léta neřešitelný problém, jako třeba byl zákaz pivních kol nebo nevkusných obřích pand.  

Koalice pana Hejmy (STAN) je podepsána pod plýtváním prostředků na ničení veřejných prostranství (Anenský trojúhelník) a ošklivé a zaostalé úpravy (Betlémské náměstí, kruhový objezd před Prašnou branou). 
Projekty proměn ulic a parků mají kreslit – po řádně provedené diskuzi s občany – nejlepší architekti vybraní ve férových soutěžích, nikoli stále stejní, přitakávající kamarádi. Záměry musí být promyšlené a udržitelné, nikoli zpackané a pomíjivé.

Záchrana bydlení před masami alkoturistů a hlukem

Cestovní ruch v Praze je už příliš rušivý a dlouhodobě neudržitelný – to se musí změnit!

Davy turistů jsou po covidu zpět a město opět prohrává v souboji ubytování turistů proti bydlení občanů. Bez stálých obyvatel je ale město dlouhodobě neschopné života, mizí základní služby a z celých oblastí se stávají jen podivné kulisy dovolenkové zábavy.
Soustředěný turismus nemá udržitelné rozměry, jsou-li turisté v některých oblastech vpuštěni do každého druhého bytu. Praha 1 jako nejpostiženější část musí jednoznačně vymáhat stávající zákony a hlasitěji žádat poslance, aby přenesli na obce větší pravomoci.

Zbylý bytový fond městské části nelze již privatizovat. Budeme usilovat o co nejvyšší obsazenost městských bytů a spravedlnost při jejich pronajímání zejména občanům s obecně prospěšným povoláním a také nájemcům v tíživých osobních situacích.
Je na čase žádat výměnu vedení městské policie, která je dlouhodobě neschopná chránit bydlící občany před nočním hlukem, výtržnictvím a vandalismem, ať už se řadoví strážníci snaží sebevíc.

Otevřená a důvěryhodná komunikace s občany

Je nás tu málo, tak proč si hrát na velkou byrokracii?

V Praze 1 dlouhodobě chodí k volbám jen asi 9 tisíc lidí, jako v nejmenším okresním městečku. Mají právo být předem průběžně slyšeni v otázkách významných záměrů obce, a nikoli dozvídat se o věcech již rozhodnutých z radničních sebechvalných tiskovin a kanálů. Namísto falešných sousedských trachtací ocení občané přímý přístup k včasným, otevřeným a úplným informacím o připravovaných investičních záměrech.

Radnice si už nesmí hrát se zvídavými občany na schovávanou!

Průhledné a řádné hospodaření namísto furiantství a šmelin

Praha 1 nemůže už být dojnou krávou zájmových skupin!

Příprava a projednávání změn v rozpočtu je dlouhodobě pro občany neprůhledná a nesrozumitelné zkratky a zaslepené položky zakrývají skutečnost, že jen vyvolení vědí, kde prostředky bohaté Prahy 1 mizí. Kde není vůle hospodařit čestně a otevřeně, tam ani rozpočty a faktury viditelné na webu nezabrání mrhání prostředky a šmelinám.

Furianti z dosavadní „koalice kšeftu“ vyhodili 9 milionů korun jen tak na vybagrování a ohrazení Anenského trojúhelníku nebo dotují soukromé podnikání v Paláci Žofín. Takové hospodaření dále nedopustíme.
O prostředcích Prahy 1 přece nemohou rozhodovat lidé stíhaní pro majetkovou trestnou činnost. Zvolme si za správce řádné a bezúhonné hospodáře.

Pomoc občanům v době extrémní drahoty energií

Nenecháme nedoplatky za energie zlomit starousedlíky!

Ruská válečná agrese na Ukrajině a další vlivy dočasně zvedla ceny plynu a elektřiny na neúnosné úrovně. Starousedlíkům, bydlícím v nezateplených památkových domech, nemusí chystaná vládní pomoc stačit. Zavedeme program přímé finanční podpory na překonání této cenové krize, aby se nikdo z Prahy 1 nemusel kvůli ceně energií odstěhovat. Potřebné peníze na to již v rozpočtu Prahy 1 jsou, a to například ze zvýšené daně z nemovitostí.

A přestanou-li se dávat nedůvodné slevy z nájemného vybraným podnikatelům-kamarádíčkům, můžeme pomoci opravdu každému potřebnému občanovi.

Volit starou partu na radnici znamená hazard

Praha 1 Sobě představuje jedinou skutečnou změnu pro Prahu 1!

ODS a různé její klony (TOP09, STAN, ANO aj.) vládnou v Praze 1 již zhruba 30 let. Mnohokrát ukázaly, že nejsou schopny zanechat sebeobohacování.

Domnívat se, že nyní už konečně budou mít čas a schopnosti řešit skutečné problémy rezidentů, je hazardem. 

Hazard a výherní automaty jsou ostatně v odborné výbavě některých radních. Ti jen čekají na možnost vrátit nám sem herní automaty.

Zlepšení životního prostředí je naší povinností vůči dětem

Ve 21. století je oprávněné očekávat také uprostřed metropole čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí!

Chceme-li vdechovat méně polétavého prachu a zplodin z automobilů či omezit přehřívané betonové plochy, případně poslouchat méně nočního i denního hluku, mnozí nám často radí – tak se z Prahy 1 odstěhujte. Nikam se stěhovat nechceme, nemusíme a nebudeme!

Namísto toho ukončíme zbytečné tranzitování přespolních Malou Stranou a Starým Městem a omezíme rychlost aut v centru na 30 km/hod. Už jsme dokázali, že umíme chránit zeleň před zbytečným kácením nebo vydlážďováním. Západoevropské metropole ukazují, že historická Praha může ba musí být více zelená, žitelná a udržitelná, pro nás i naše děti a vnuky.

Zdroj ilustrací: www.flaticon.com